Článok

Správne opohybovanie koňa

Bc. Katarína Sedmáková

Správne opohybovanie koňa je základom efektívneho jazdeckého tréningu. Každý jazdec sa už stretol s pokynom od trénera: „Opohybuj koňa.” Ale čo to presne znamená a ako to vykonať správne? Opohybovanie je kľúčová časť jazdeckého tréningu, ktorá ovplyvňuje nielen fyzický stav koňa, ale aj jeho mentálne naladenie. Pre začiatočníkov je dôležité pochopiť jeho princípy, zatiaľ čo skúsenejší jazdci si môžu overiť, či tento proces vykonávajú správne.

Opohybovanie koňa môžeme prispôsobiť podľa viacerých faktorov, akými sú napr. ročné obdobie a vonkajšia teplota. V zimnom období je potrebné dlhšie zahriatie svalov než v letnom období. Ďalej je dôležité zohľadniť vek a zdravotný stav koňa – staršie kone alebo kone s nejakým ortopedickým problémom potrebujú viac času na zahriatie a natiahnutie svalov a šliach. Rovnako by jazdec mal brať ohľad aj na reprodukčný cyklus kobyly a teda v období hórovania by sa náročnosť tréningu mala prispôsobiť správaniu a potrebám kobyly. Niektoré môžu toto obdobie prežívať viac citlivejšie, môžu mať menej energie, ale naopak iné môžu práve v tomto období podať lepší výkon. Frekvencia a charakter pohybu koňa pred tréningom je ďalším dôležitým aspektom opohybovania koňa pretože je veľký rozdiel či bol kôň celý deň iba v boxe alebo mal prístup aj do výbehu. Nemenej podstatným faktorom je aj forma nasledujúceho tréningu, pretože príprava na parkúr bude iná ako na drezúru.

Každé opohybovanie by malo zohľaďňovať individuálne potreby koňa a jazdca, aby bolo efektívne a prínosné pre obe strany.

Ako správne postupovať?
Krok

Rozkráčanie je najdôležitejšia časť opohybovania, ktorá prispieva k zahriatiu a uvoľneniu koňa. Pre správnu časovú organizáciu rozkráčania je nutné zohľadniť predchádzajúci pohyb. Ak kôň trávil čas vo výbehu, zohriatie môže trvať kratšie ako v prípade, keď bol celý deň iba v boxe. Rovnako dôležitý je aj výber miesta na rozkráčanie. Ak je to možné z hľadiska bezpečnosti jazdca, vždy je lepšie prvotné zahriatie vykonať v inom prostredí než v akom sa bude odohrávať nasledujúci tréning napr. na lúke, v okolí stajne. Je to vhodné najmä preto, aby sme koňa pozitívne naladili na nasledujúci tréning a zabránili tak monotónnosti. V úvode jazdenia je potrebné tiež zistiť ako kôň reaguje na pomôcky (sed, holeň, ruka) a ako sleduje jazdcove pokyny ako sú zmena váhy v sedle a v strmeni, tlak na holeň či zmena rytmu sedu a nasledovanie ruky. Precvičovanie reakcii je možné uskutočniť prostredníctvom základných jazdeckých cvikov ako sú osmičky, kruhy, diagonály, vlnovky, prechody či ustupovanie na holeň. Tieto cviky sú výbornými pomocníkmi pre lepšie sústredenie koňa.

Klus

V kluse je dôležité zachovať jemný kontakt s koňom, ktorý mu nebude brániť vo voľnom pohybe a preto je dobré začať v ľahkom sede. V úvode klusania je cieľom koňa dostatočne zahriať bez toho, aby mu jazdec pri rozpohybovaní zavadzal svojimi nesprávnymi pomôckami a nekľudným sedom. Tento čas by preto mal jazdec využiť na to, aby sa zameral na seba čiže na svoje držanie tela, dýchanie a pohľad pretože len uvoľnený jazdec dokáže uvoľniť aj koňa pod sebou. Na začiatku je vhodné jazdiť na dlhšej oťaži a postupne ju skrátiť. Jazdec by mal pozorne sledovať reakcie koňa na ruku avšak je veľmi dôležité dodržiavanie správnej postupnosti pomôcok sed-holeň-ruka. Po pár minútach keď už je kôň trochu rozpohybovaný by sa jazdec mal sústrediť na ďalšie reakcie svojho koňa. Tie si dokáže jednoducho overiť striedaním predlžovania a skracovania klusu, prechodmi klus – krok a tak ako v kroku tak aj v kluse je vhodné pokračovať v jazdení základných jazdeckých cvikov. Netreba však zabúdať na to, že bez kľudného a stabilného priľnutia sa kôň už v úvode rozpadne, nedokáže udržať stále tempo a snaha o akýkoľvek cvik bude marná pretože nebude cítiť jazdcovu podporu skrz oťaž. Preto sa môže ľahko stať, že namiesto predĺženého klusu prejde kôň iba do rýchleho klusu. Toto všetko sú situácie, ktoré by jazdec mal vnímať a mal by so svojim koňom vzájomne komuniovať. Pod komunikáciou sa rozumie všetko čím jazdec na koňa vplýva či už fyzicky alebo mentálne – holeň, ruka, sed, hlas, ale aj nálada. Kôň je veľmi vnímavé zviera preto by sa jazdec mal plne sústrediť na daný tréning, aby ťažkosti všedných dní nepreniesol na koňa, ktorý potom môže prestať spolupracovať. Je tiež dôležité zobrať na vedomie, že ak už počas úvodného opohybovania nastal nejaký problém, jazdec by sa mal primárne sústrediť na jeho nápravu, aby tak neumocnil frekvenciu jeho výskytu na nasledujúcich tréningoch. Omnoho efektívnejšie je venovať jeden tréning zopakovaniu základov aj na úkor už naplánovaného tréningu, ako chcieť napredovať, ale neustále sa potýkať s nejakým problémom, ktorý by sa s každým ďalším tréningom len zväčšoval. Iba skrz správnu komunikáciu dokáže dvojica vyriešiť spornú situáciu a dospieť tak k vzájomnej spokojnosti.

Cval

Cvalom sa završuje proces opohybovania. Počas cvalu sa jazdec sústreďuje na presnosť a rovnomernosť výkonu. Je vhodné zaradiť veľké a malé kruhy, predlžovanie a skracovanie cvalu či prechody cval – klus. Po dokončení cvalovej sekcie nasleduje pauza v kroku na dlhej oťaži, aby sa kôň vydýchal a uvoľnil. Celý proces opohybovania by mal trvať cca 25 – 30 min a telo koňa by potom malo byť dostatočne pripravené na hlavný tréning. Netreba zabúdať na to, že pri uvoľňovaní koňa by sme sa mali venovať obom stranám súmerne, aby sa rovnomerne zohrial.

Význam a prevedenie základných jazdiarenských cvikov
Krok

Kruhy – vďaka tomuto cviku si kôň dokáže natiahnuť a uvoľniť svalstvo a adekvátne sa tak pripraviť na nasledujúci tréning. Okrem toho pomáhajú pri podsadení a zhromaždení koňa. Je však veľmi dôležité vykonať kruh správne. Treba dbať na to, aby bol kruh naozaj guľatý, nie hranatý ani oválny. Začiatok a koniec kruhu by sa mali stretnúť v rovnakom bode a po celý čas by mal byť kôň dostatočne, ale nie príliš ohnutý inak by sa porušila symetria kruhu. Z pohľadu jazdca by správne ohnutý kôň na kruhu mal vyzerať tak, že vidí očný oblúk a predné aj zadné nohy koňa nasledujú líniu kruhu. Kruhy môžu byť veľké s priemerom cca 20 m alebo malé s priemerom cca 10 m.

  • Diagonály – tieto slúžia najmä na zmenu smeru. Prevedenie diagonály má taktiež svoje pravidlá a teda začína korektným vyjazdením jedného rohu bez toho, aby kôň padal dovnúta. Následne vyrovnaný kôň smeruje k protiľahlému rohu jazdiarne tak, aby prišiel k stene ešte pred týmto rohom a bolo možné aj tento roh vyjazdiť korektne.

  • Vlnovky a osmičky – aj tieto cviky slúžia na uvoľnenie svalstva pred tréningom. Môžu sa jazdiť či už na dlhých stenách alebo naprieč celou jazdiarňou. Kôň si tak precvičuje schopnosť prechádzať z jedného ohnutia do druhého pričom pri tomto prechode bude kôň úplne vyrovnaný.

Správne opohybovanie nie je len rutinnou súčasťou jazdenia, ale dôležitým procesom, ktorý ovplyvňuje kvalitu celého tréningu. Keď si jazdec osvojí tento postup, zlepší si tým nie len svoj vzťah s koňom, ale značne tým zlepší aj jeho pohodu a schopnosť spolupracovať.